niedziela, 18 listopada 2012

NOWENNA KU CZCI CHRYSTUSA KRÓLA

Czcigodni Kapłani -Pasterze Kościoła Chrystusowego. Od roku 1925 Kościół czci w liturgii Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata. Wyrazem tego kultu byly praktyki obecne w życiu parafialnym, rodzinnym oraz prywatnym.
W pismach slugi Bożej Rozalii Celakówny czytamy: „Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa na Króla w całym tego słowa znaczeniu. Jeżeli się podporządkuje pod Prawo Boże, pod Prawo Jego Miłości". I na innym miejscu:. „Przyjdzie straszna katastrofa na świat [...]. Tylko te państwa nie zginą [...], które Go uznają swym Królem i Panem [...]. Jest jednak ratunek dla Polski, jeżeli Mnie uzna za Króla i Pana w zupełności przez Intronizacje. Które państwa i narody jej nie przyjmą i nie poddadzą się pod panowanie słodkiej Miłości Jezusowej zginą z powierzchni Ziemi i już nigdy nie powstaną."
Żeby jednak doszło do Intronizacji na najwyższym szczeblu trzeba to uczynić oddolnie, czyli od parafii. Do ważności Intronizacji wymaga się także, aby uczestniczyli w niej zarówno swieccy przedstawiciele różnych środowisk, jak też duchowni. Przykladów przeprowadzenia aktów Intronizacji w parafiach, a nawet diecezjach jest już
wiele. Docelowo ma się ona dokonać z udziałem Narodu i Kościoła poprzez swoich przedstawicieli. Intronizacja właściwie pojęta nie powinna sprowadzać się
jedynie do określonych praktyk religijnych w obrębie parafii, rodziny, czy też związanych z kultem prywatnym, ale powinna posiadać również wymiar społeczno--narodowy. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o formalizm prawny. Pius XII w swojej encyklice Quas primas pisze:
„Bedziecie mieli Boże Błogosławienstwo jedynie wtedy, gdy Pan Jezus zapanuje nad wami i waszymi narodami".
Oddajemy do rąk Czcigodnych Kapłanów propozycje dotyczące przygotowania do tej uroczystości od strony modlitewnej i jak w praktyce taką Intronizację w parafii przeprowadzić. Przy opracowaniu nabożenstwa wykorzystano modlitwy, pieśni oraz fragmentywyjęte z pism Sługi Bożej Rozalii Celakówny. Ponadto umieszczono teksty, które związane są z tradycją kultu Chrystusa Króla, jak też dziełem Intronizacji na terenie Polski. Odsyłamy również do wydanej wczesniej ksiażki pt.:
„Slużebnica Boża Rozalia Celakówna -życie i misja", gdzie można zapoznać się z osobą Slużebnicy Bożej oraz teologią wyrażoną w akcie Intronizacji Chrystusa Króla. Odwołujemy się do wrażliwości sumień kaplańskich i odpowiedzialności za Kościół i caly świat.

Ks. Ryszard Kubasiak
Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Intronizacji Chrystusa Króla